شاک ویو تراپی

امواج شوکی چه هستند؟

امواج شوکی ، امواجی با فشار بالا هستند درمحیط الاستیک مثل گاز ها مایعات و یا مواد جامد به وسیله aircraft  اولتراسونیک، انفجار یا جرقه زدن ویا سایر پدیده هایی که تغییر ناگهانی شدیدی در فشار ایجاد میکند بوجود می آیند.

 امواج شوکی چگونه کار میکنند:

تراکم مختلف بافت های متفاوت بدن انسان نقش فریبنده درآزاد سازی انرژی توسط امواج شوکی ایفا میکند- در مرز بین دوبافت با تراکم های مختلف(بین تاندون استخوان)انرژی امواج شوکی بصورت ایمپدانس صوتی آزاد میشودیعنی هر چه این تفاوت بیشتر باشد انرژی بیشتری آزاد میشود بر خلاف امواج مافوق صوت،

امواج شوکی انرژی را به جای انرژی گرمایی بصورت انرژی مکانیکی آزاد می سازند.

 اثرات بیولوژیک امواج شوکی:

در زمینه نحوه عملکرد امواج شوکی 3 نظر موجود می باشد.

1-   امواج شوکی واکنش متابولیک را در بافت تحریک میکنند و موجب افزایش فیبرهای فشار و یا تغییر در نفوذ پذیری غشاءمیگردندStress fibers

2-   امواج شوکی حباب های حفره ساز(cavition bubbles) ایجاد می کند رسوبات کلسیمی را در هم شکسته یا تغییر می دهد.

3-   امواج شوکی از طریق تحریک بیش از حد اکسون ها (تئوری(Gate control))ایجاد بی حسی می کند تا آستانه درد بیمار افزایش یابد.

 4-   مزایا و ویژگی های شاک ویو

درمان با امواج شوکی یک جایگزین بسیار مناسب-کم هزینه و غیر تهاجمی برای جراحی است.

قطعا کلیه بیماران با پاتولوژی اسکلتی عضلانی بهبود قابل ملاحظه یا حذف کامل علائم را بدنبال تنها یک جلسه درمان نشان میدهند.

امواج شوکی متابولیسم سلولی را تغییر داده و تحریک مکانیکی ایجاد مینماید وباعث تشکیل کال استخوانی و تولید عروق جدیدمی نماید وبا تبدیل کال به بافت استخوانی منجی به استحکام مفصل کاذب و استخوانهای دیر جوش خورده می شود

درتاندونیت ها بارسوب کلسیم یا فاقد آن رسوبات کلسیم را برداشته و باعث ترمیم بافت های تخریب شده می شود.

مزایا و میزان موفقیت درمان با شاک ویو

مطالعات و تحقیقات بالینی نشان میدهد بالای75% بیماران بعد از4 جلسه بهبودی کامل و یا پیشرفت قابل ملاحظه ای در درمان خود داشته اند که با تاییدFDA سازمان غذا و داروامریکا نیز رسیده است.

ویژگی های منحصر بفرد شاک ویو

چون امواج شوکی روی ناحیه درمان متمرکز است تنها اثرات اندکی روی بافتهای اطراف ناحیه درمان دارند.

پرهیز از جراحی و همه عوارض جانبی آن

هزینه پایین درمان با شاک ویو

عدم داشتن عوارض جانبی و امکان تکرار در صورت لزوم

درمان سرپایی است اتلاف زمانی برای بازگشت به کار یا ورزش نخواهیم داشت

امواج شاک ویو و نقش آن در پزشکی:

سال1980 اولین بیمار باسنگ کلیه بطور موفقیت آمیزی با روش غیر تهاجمی بنامESWL درمان شد.سال1985 اولین مطالعات روی شاک ویو انجام شد که برای درمان مفصل کاذب ودیر جوش خوردن استخوانها استفاده شد و امروزه برای درمان بسیاری از بیماری  های ارتوپدی مثل خارپاشنه تنبس البو-دیر جوش خوردن استخوانها ....در حال اجراست.

اپی کندیلیت رادیال(آرنج تنیس بازان)

بیماری شایعی است و کاملا مشخص می باشدکه گرفتاری خارج مفصلی بوده  و حساسیت حاد در محل اتصال عضلات باز کننده ساعد ایجاد میکند.درد در قسمت خارجی آرنج می باشد و اغلب به سمت پشت ساعد انتشار می یابدو حساسیت کاملا لوکالیزه در قسمت قدامی کوندیل خارجی بازو(مفصل آرنج) ایجاد می کند.

درمان قطعی،سریع-مطمئن و غیر تهاجمی تنیس البو و گلف البو فقط و فقط در 4 جلسه هر چهار روز یکبار در کلینیک تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران

بهبود بالای90%بعد از6هفته

فاشئیت پلانتار(سندروم پاشنه دردناک)یا خار پاشنه

آپونوروز کف پایی(نیام کف پا)یک لایه ضخیم بافت فیبروز است از پاشنه تا انگشتان کشیده شده است این فاشیا در سطح عرضه فلکسوردیژتیوروم برویس قرار گرفته و بوسیله بافت چربی زیر جلدی پوشانده شده است و استفاده  بیش از حد از آپونوروز کف پایی(مثلا چاقی و ...) باعث التهاب محل اتصال کف پایی میشود و باعث درد در پاشنه میگیرد که صبح ها بیشتر است چون اولین بار پا وزن را تحمل می کند در 50% بیماران در پاشنه خار استخوانی نیز دارندبه هرحال ممکن است خار پاشنه بدون علائم فوق نیز باشد.

پیشرفته ترین روش درمان خارپاشنه و التهاب نیام کف پا را در 5 جله هر جلسه 5 روز یکبار بصورت قطعی در مرکز فیزیوتراپی غرب تهران تجربه نمایید.