سینوزیت و روش های درمان

سینوزیت بیماری نیست وتنها التهاب و عفونتی است که در داخل حفره هایی در صورت ایجاد میشود

 

با شروع پاییز و کم کم فصل سرما این مشکل بیشتر به چشم می آید وگاهی به دلیل آب ریزش بینی و سردرد های مکرر زندگی شما را دچار اختلال میکند.

از جمله علایم سینوزیت تغییر رنگ مخاط بینی که البته بسته به درجات و شدت آن متفاوت است از جمله:

1-  اختلال در خواب به دلیل مشکل در تنفس

2-  آب ریزش

3-  احساس درد در نواحی از صورت

4-  سر درد در ناحیه پیشانی

5-  گاها سرفه و تب های نه چندان شدید

روش خانگی برای تخلیه سینوس

1-  تنفس در بخار

2-  محیط را مرطوب  نگهدارید

3-  از کمپرس دستمال گرم استفاده کنید

4-  مایعات گرم بنوشید

5-  ورزش کنید

6-  انجام ماساژهای صورت

 

موثرترین راه درمان سینوزیت ، بخور منظم است.حوله ای را روی سرتان بیندازید و سرتان را روی بخار یک ظرف آب جوش بگیرید .میتوانید به آن کمی بابونه یا مرز نجوش هم اضافه کنید.

سینوزیت التهاب  و یا ورم آلسنر سینوس هاست معمولا سینوس ها پر از هوا هستند اما وقتی سینوس ها بلوکه شده و پر از جرم شوند باکتری ها ،ویروس ها و قارچ ها در این محیط رشد کرده و باعث عفونت می شوند

مشکلاتی که باعث سینوزیت میشوند شامل سرما خوردگی ،رینیت آلرژیک ،پولیپ بینی ،و یا انحراف تیغه بینی می باشند

دیگر نشانه های سینوزیت

1-  درد و یا فشار بر روی صورت

2-  گرفتگی بینی که به آن احتقان هم میگویند

3-  کاهش و یا فقدان حس بویایی

4-  سرفه و خلط

5-  خستگی

6-  بوی بد دهان

7-  درد و احساس فشار در چند منطقه از صورت و دندان

8-  خروج ترشحات روشن زرد و سبزرنگ از بینی

9-  تنفس سخت

10- گلو درد

11-  سردرد مخصوصا هنگام خم شدن به جلو

12- تب

                     

راه حل های موثر برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از مشکلات سینوس وجود دارد که میتوانید استفاده نمایید.

1-  آب و مایعات کافی بنوشید.

2-  بینی خود را با سرم شستشو دهید.

3-  از بخور گرم استفاده کنید.

4-  برای مبارزه با عفونت استراحت کنید.

5-  سوپ مرغ را فراموش نکنید.

6-  روزی چند بار کمپرس گرم را روی صورت خود قرار دهید.

7-  هنگام خواب سرتان را بالاتر از مواقع عادی قرار دهید.

توجه:درمان عمومی و خانگی پیشنهادی هرگز جایگزین ویزیت پزشک و درمان تخصصی فیزیوتراپی نمیشود و فقط روند درمان شما را تسریع میکند.

نکته:با توجه به عمل ذکرشده وقتی مسیر سینوس برای خروج ترشحات مسدود شود یا مقداری موکوس به علت سرما خوردگی یا آلرژی تولید شود سبب تجمع ترشحات یا موکوس میشود که خود باعث التهاب می شود چرا که شرایط برای تجمع باکتری ها و میکروب ها فراهم میشود.

نکته:سینوزیت معمولا با التهاب ناشی از سرماخوردگی و حمله آلرژی شروع میشود و به دو نوع حاد (حداکثر دو هفته )و مزمن (حداقل سه ماه یا بیشتر)تقسیم میشود.

معمولا سینوزیت نیاز به درمان فراتر از تسکینی نیاز ندارد که شامل موارد زیر است:

1-  استفاده از داروهای ضد درد

2-  استفاده از داروهای ضد احتقان بینی برای گرفتگی بینی

3-  شست وشو با آب نمک

اما سینوزیت مزمن نیاز به آنتی بیوتیک دارد

روش های پیشگیری از سینوزیت

1-  اجتناب از عفونت تنفسی                                

      2-آلرژی را به دقت مدیریت کنید

3-  از دود سیگار و هوای آلوده اجتناب نمایید

4-  استفاده از مرطوب کننده های هوا

 

شیوه نوین کنترل و درمان سینوزیت را از مرکز فیزیوتراپی غرب بخواهید .

                                                                             

  التهابات پوست (نورودرماتیت)

نورودرماتیت یاLichen Simplex Chronicus  نوعی بیماری پوستی است که با خارش و پلاک های ضخیم شده که اغلب در گردن ،قسمت قدامی،ساق پا ،آرنج،مچ دست و ناحیه تناسلی در نتیجه خشکی مزمن و اصطلاک رخ میدهد.

 

ضایعات به رنگ قرمز یا بنفش تیره با محدوده واضع و خطوط پوستی برجسته ایجاد شده و ممکن است در نتیجه مالش و یا خارش مکرر منجر به یک یا چند ناحیه پوستی خارش دار ایجاد شود .

 

 

دلیل التهابات پوستی (نورودرماتیت)

 -1نیش پشه و سایر حشرات

 -2اصطحکاک پوست

 -3رطوبت یا خشکی مفرط پوست                              

 -4استرس و ناراحتی عصبی

 -5گاهی ناشناخته

 

درمان التهابات پوست (نورودرماتیت)

درمان اصلی التهابات پوست بر طرف کردن عوامل محیطی تشدید کننده این بیماری می باشد.ضمنا درمان خارش در این بیماری زمینه ای  جلدی یا داخلی جزء لاینفک درمان آن می باشد

 

 

 -1تجویز کورتیکوستروئید ها مانند کلو بتازول و بتامتازون

 -2تجویز کرم دگزوپین

 -3استفاده از پانسمان با گاز آغشته به زینک اکسید به مدت یک هفته برای جلوگیری از عفونت

 -4تزریق هفته ای یک بار تریامسینولون داخل ضایعه در مواردی که درمان های دیگر مفید نبودند

 -5تجویز آنتی هیستامین خوراکی برای آرام بخشی و رفع خارش خفیف

 -6کرایو سرجری و برداشتن با جراحی در افرادی که فرم ندولار ضایعه را دارند

 -7سی یکوتراپی ،روان درمانی و یا استفاده از داروهای روان درمانگر در مورد شدید

 

 

 واحد ویژه لایت تراپی مرکز فیزیوتراپی غرب تهران با استفاده از امواج نوری با دامنه وسیعی از طول موج ها با انرژی پایین و درمان ایمن روش نوین نوردرمانی بی نظیری را جهت درمان و کنترل بیماریهای پوستی از جمله التهابات پوست (نورودرماتیت)ایجاد نموده است.

 

 -1کنترل عفونت های پوستی

 -2ترمیم زخم های عروقی

 -3هماهنگ کننده فرآیند سوخت و ساز

 -4فعال کننده فرآیندهای متابولیک بافتی

 

 

تکنولوژی پیشرفته و بی نظیر نور درمانی سوئیس با طول موج مرئی بدون اثرات منفی را از مرکز ما بخواهید.

                                                                    

بیوفیدبیک چیست و به درمان چه نوع بیماری کمک می کند؟

بیوفیدبیک چیست؟

گرچه ذهن و توانایی ذهن قادر به رفع کامل علائم بیماری ها نیست ولی استفاده از قدرت ذهن تاحد زیادی می تواند این علائم را کاهش دهد. بیوفیدبیک یکی از زیر گروه های طب مکمل است و هدف آن تاثیر بر پاسخ های غیرارادی بدن می باشد. عمده فعالیت های غیر ارادی بدن شامل موارد زیر است:

.فعالیت مغز

.فشار خون

.اسپاسم و انقباض عضلانی

. تعداد ضربان قلب

هرگاه فرد شناخت کافی نسبت به این موارد داشته و بتواند کنترلی برآنها اعمال نماید می تواند از روش بیوفیدبیک برای درمان حملات هراس، تخفیف سردردهای میگرنی و درمان بی اختیاری ادرار استفاده نماید.حتی اگر فرد بیماری خاصی هم نداشته باشد بیوفیدبیک به حفظ و ارتقا سلامت او کمک خواهد کرد.

واژه بیوفیدبیک در اواخر دهه 1960برای اولین بار به برخی موضوعات تحقیقاتی با هدف تغییر فعالیت های غیر ارادی بدن از قبیل فعالیت مغزی،فشار خون،تعداد ضربان قلب و ... اطلاق شد.

آموزش بیوفیدبیک:این روش یا تکنیک به فرد می آموزدکه پاسخ های مشخصی در بدن خود را کنترل نموده تا درد کاهش پیدا کند.در طی کلاس آموزش بیوفیدبیک وسایلی به بدن وصل می شود که برخی عملکردهای بدن را مانتیور کرده و بصورت بیوفیدبیک نشان میدهد.این عملکردها بعنوان مثال شامل تنش عضلانی،تعداد ضربان قلب و فشار خون می باشند.فرد یادمیگیرد چگونه تنش عضلانی را تحت شرایط استرس زا(مثل زمان آزمون دادن،مسابقه ورزشی،تصمیم گیری های مدیریتی در شرایط حساس)کم کرده و تعداد ضربان قلب و تنفس را کاهش دهد.

آنچه بیوفیدبیک را از سایر روش های آرام سازی متمایز می کند و از اجزای اصلی آن به حساب می آید،استفاده از ابزار متفاوتی است که به دریافت بیوفیدبیک و داشتن درک بهتر و نهایتا اعمال کنترل بیشتر برفرایندهایی نظیر انقباض عضلانی ، دمای پوست ضربان قلب و فشارخون کمک می کند.

بیوفیدبیک به کنترل و درمان چه بیماریهایی کمک می کند؟

بیوفیدبیک بر حدود 150 بیماری موثر است که از آن جمله می توان از بیماریهای زیر نام برد:

·       آسم

·       بیماری رینود

·       بیماری روده تحریک پذیر

·       گر گرفتگی شدید

·       تهوع و استفراغ های ناشی از شیمی درمانی

·       بی اختیاری ادرار

·       انواع سردرد

·       ضربان های قلبی نا منظم

·       فشار خون بالا

·       صرع

تحقیقات مفصلی برای تعیین اثر درمانی بیوفیدبیک بر فشار خون های بالا با منشا ناشناخته در جریان است.

در یک جلسه بیوفیدبیک چه اتفاقی می افتد؟

روش های بیوفیدبیک را میتوان در درمانگاه، مراکز درمانی و بیمارستان ها بکاربرد.بدبن ترتیب که درمانگر حس گرهای الکتریکی را به نقاط مختلف بدن متصل می کند.این حس گر ها، پاسخ های بیوفیدبیک بدن به استرس هایی نظیر انقباض عضلانی حین دردهای تنشی را نشان می دهد.این انقباض ها بوسیله ابزار صوتی یا تصویری به بیمار نشان داده می شوند و فرد کاملا درجریان واکنش های بدن خود مثل انقباض های دردناک قرار گرفته و متوجه ارتباط بین انقباض ها با ایجاد درد می شود.

قدم بعدی فرا گرفتن برانگیختن واکنش های مثبت در بدن می باشد.خود بیمار در این مرحله باید یادبگیرد هنگامی که در معرض استرس های جسمی یا روانی قرار میگیرد.هر عضله از عضلات بدن را چگونه ریلکس نماید.هدف نهایی این است که فرد بتواند در  خارج از مراکز درمانی نیز بدون استفاده از ابزار و وسایل، این پاسخ های مثبت را ایجاد نماید.

ثبت تغییرات بیوفیدبیک با استفاده از تغییرات الکتریکی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در نتیجه تغییرات بیوفیدبیک ایجاد می شود توسط الکترودهایی که در محل های مناسب نصب میشود.انجام میگیرد و درمانگر برای جمع آوری اطلاعات مربوط به پاسخ بدن بیماربسته به نوع بیماری و شرایط موجود از تکنیک های متعددی می تواند استفاده نماید.از آن جمله می توان به این ابزارها و تکنیک ها اشاره نمود.

حس گرهای دمایی(Temp):که به انگشتان دست شما وصل می شوند و دمای پوست شما را اندازه میگیرند.از آنجا که در زمان تنش و اضطراب دمای بدن پایین می آید،اعلام دمای پایین، به شما کمک می کند که تکنیک های آرمیدگی را آغاز نمایید.این تکنیک در درمان بیماری رینود و حملات میگرن موثر است.

حس گرهای آموزش پاسخهای برقی پوست(SC/GSR):که فعالیت غدد عرقی ومیزان تعرق پوست شمارا اندازه میگیرند و شما رااز اضطراب آگاه میکنند که به درمان بیماری ای هیجانی نظیر هراس ها،اضطراب و لکنت زبان کمک خواهد کرد.

حس گرهای تغییرپذیری ضربان قلب(BVP):این نوع بیوفیدبیک به فرد کمک تا ضربان قلب خودد را در تلاش برای بهبود فشار خون،عملکرد رگها و تنش اضطراب،کنترل نمایید.

حس گرهای تنفس شکمی(RSP):این نوع حس گر به فرد کمک میکند تا دم و بازدم و تنفس خودرا در جهت کاهش اضطراب و تنش تنظیم کرده و تمرینات آرمیدگی را انجام دهد.این کار به ورزشکاران حرفه در افزایش عملکرد بهینه آنها کمک می کند.

حس گرهای برق نگاری ماهیچه(EMG):این سنسورها اطلاعاتی درباره تنش ماهیچه ای بدنتان به شما می دهد و پس از آن قادر خواهد شد،تمرینات تن آرامی را انجام دهید.

الکتروانسفالوگرام(EEG):این دستگاه فعالیت الکتریکی امواج مغزی را در شرایط مختلف مثل بیداری،ریلکس بودن،آرامش،خواب سبک و خواب عمیق اندازه میگیرد.

 درمانی برای سردرد:

مطالعات نشان می دهند که بیوفیدبیک، به عنوان یکی از روش های درمانی جایگزین می توانند روش موثر و ایمنی برای درمان انواع سردرد باشد.

بنیاد ملی سردرد اروپا گزارش کرده است که انواع روشهای درمانی بیوفیدبیک، به عنوان یکی از رایج ترین و رکاربرد ترین روش های درمانی مکمل توسط بیماران مبتلا به میگرن مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش درمانی افراد می آموزند که چگونه با استفاده از ذهن خود،عملکردهای بدن خود را کنترل کنند.این روش درمانی امروزه به عنوان یکی از موثرترین و بی خطر ترین گزینه های درمان انواع دردهای مزمن به خصوص سردرد مورد توجه قراردارد.

اساس روش های درمانی بیوفیدبیک برمبنای تئوری توانایی ذهن در کنترل اعمال غیر ارادی فیزیولوژیک بدن مانند فشار خون،ریتم تنفس،انقباض عضلانی،دمای بدن پایه گذاری شده است.در سال های1950تا1970 اولین پژوهش های تجربی علمی توسط کمیل،نیل،میلر،دیوید،شاپیرو و متحققان دیگری انجام شده که در آن ارتباط بین ذهن و عملکرد زیستی بدن را درحیوانات و انسان ها مورد پذیرش قرار گرفته.درمان با روش بیوفیدبیک در سال های اول چندان مورد استقبال جوامع پزشکی قرار نگرفت.با این حال در طول 30 سال گذشته این روش درمانی به طور گسترده ای مورد پذیرش قرار گرفته و موسسه ی ملی بهداشت جهانی این روش درمانی را برای درمان برخی بیماری ها ازجمله انواع سردرد و میگرن پذیرفته است.

بیوفیدبک یا پس خوراند زیستی شامل استفاده از ابزارهای الکتریکی است که مورد عملکرد فیزیولوژیک بدنتان اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهد.به عبارت دیگر بیوفیدبیک با استفتده از تجهیزات الکترونیک شما را نسبت به اعمال زیستی بدنتان که پیش از این هیچ گونه آگاهی و کنترلی در  موردشان نداشته اید،هوشیار میکند.این روش درمانی به شما می آموزد که چگونه برای کنترل انقباض عضلانییا دمای بدن خود از افکارو احساسات و ذهن خود استفاده کنید.

بیوفیدبیک در کنترل اضطراب:

علایم اضطراب معمولا شامل موارد زیر می باشد:

نگرانی بیش از حد،احساس آزار دهنده،ترس،افکار منفی و تدافعی،افزایش ضربان قلب،تعریق کف دست و تنفس دشوار

علم روانپزشکی:اختلالات اضطرابی را به چند گروه تقسیم می کند که شامل :

1- اختلال اضطراب فراگیر

2- اختالال وسواسی جبری

3- اختلال هراس(پنیک)

4- اختلال استرس پی از سانحه (PTSD)

5- هراس اجتماعی

امروزه بیوفیدبیک بعنوان یک روش موثر،غیر تهاجمی، بدون درد و بدون عوارض جانبی در افراد دچار مشکلات اضطرابی در تمام دنیا شناخته شده است.

آموزش انقباض عضلات کف لگن

عملکرد عضلات کف لگن :عضلات کف لگن به حفظ و کنترل مثانه،پیشابراه،واژن ،رحم و روده ها در وضعیت صحیح کمک میکنند. این عضلات در روند بسته شدن پیشابراه و مجرای مقعد جهت پیشگیری از خروج ناخواسته ادرار ،گاز و مدفوع فعال هستند.

عواملی مثل بارداری ،زایمان و افزایش وزن سبب ضعف عضلات کف لگن شما می شوند اما این عضلات هم مانند تمامی عضلات بدن قابلیت تمرین و قوی شدن را دارند . زمانی که مشکل در کنترل ادرار ،دفع گاز از روده ها و کنترل مدفوع دارید می توانید با انجام تمرینات مناسب این عضلات را تقویت نموده و مشکل خود را تا حدود زیادی کنترل نمایید.

ضعف این عضلات سبب

1-  دفع غیر ارادی و ناخواسته ادرار به خصوص حین فعالیتهایی چون سرفه ، عطسه ،خنده ویا بلند کردن اجسام سنگین می شود.

2-  احتمال دفع غیر ارادی گاز و مدفوع از روده ها را افزایش می دهد.

3-  حس ناحیه واژن را حین مقاربت کاهش میدهد.

 

اثرات تقویت این عضلات

1-  کنترل بهتر ادرار بخصوص حین سرفه ، عطسه و خنده

2-  کنترل روده ها

3-  بهتر شدن قابلیت و قوام عضلات در دوران بارداری و زایمان

4-  افزایش حس ناحیه واژن حین مقاربت و کمک به رسیدن به مرحله ارگاسم

 

راه های شناسایی و یافتن عضلات کف لگن

1-  برای یافتن عضلاتی که خروج ادرار را کنترل میکنند . حین دفع ادرار سعی کنید در میانه راه جریان ادرار را متوقف کنیدمثلا برای 3 ثانیه .اگر قادر به این کار بودید عضلات در وضعیت خوبی هستند.لازم به ذکر است که از تکرار این وضعیت به طور مکرر خودداری کنید

2-  برای یافتن عضلاتی که مجرای مقعدی را کنترل می کنند سعی کنید مانع خروج گاز از مجرا شوید و این حالت را 3 ثانیه حفظ کنید.

3-  برای یافتن عضلات اطراف واژن سعی کنید توجه خود را معطوف این عضلات نمایید. به این ترتیب که انگشت خود را وارد واژن نموده و عضلات خود را سفت نمایید طوری که احساس فشار روی انگشت خود داشته باشیدو مانع خروج آن شوید

روش های تقویت عضلات کف لگن

برای انجام تمرین ابتدا در وضعیت طاقباز قرار گیریدبا دهان تنفس آرام داشته باشید بر روی عضلات کف لگن خود تمرکز داشته باشید و مانع انقباض عضلات ران ،شکم و باسن شوید.

تمرین (1) در حالی که مثانه خالی است در وضعیت طاق باز با زانوهای خم شده دراز بکشید (شکل1) سعی کنید عضلات کف لگن را با حالتی شبیه توقف جریان ادرار منقبض کنید این وضعیت را به مدت 5تا 10 ثانیه نگهدارید پس از آن 5 تا 10 ثانیه استراحت نموده و بعد تمرین را تکرار نمایید این کار را 10 بار انجام دهید شکل 1

 

به خاطر داشته باشید

روزانه 5 تا 6 بار تمرینات را تکرار نمایید و در شروع هر انقباض را 4 تا 5 ثانیه نگه دارید و همین مدت به عضله استراحت دهید  .تمرینات را باید به طور منظم انجام دهید تا به تدریج جزئی از عادات شما شوند به تدریج مدت انقباض را به 10 ثانیه برسانید و همین مدت به عضله استراحت دهید .تعداد تمرینات را هم از 3 به 5-7و 10 بار افزایش دهید.اگر احتمالا حین انجام تمرینات احساس درد یا خستگی در عضلات کردید به خودتان استراحت بدهید ولی برنامه کلی درمان را متوقف نکنید

تقویت عضلات کف لگن یک پروسه زمان بر است ،منتظر نتایج سریع نباشید حداقل یک ماه تمرین مداوم برای ظهور علایم اولیه بهبودی لازم است .دوره درمان کامل ممکن است 3 تا 6 ماه به طول بیانجامد.همواره یبوست خود را کنترل کنید.سعی کنید قبل از سرفه ،عطسه و خنده عضلات کف لگن خود را منقبض نمایید.

تمرین (2)

در وضعیت شکل 1 به مدت 5تا 10 ثانیه مانع از خروج گاز از روده ها شوید.5 تا 10 ثانیه استراحت و سپس انقباض را تکرار نمایید .این کار را 10 بار انجام دهید.

تمرین (3)

در وضعیت شکل 1عضلات ناحیه واژن را منقبض نمایید به طوری که فشار آن را بر روی انگشت خود و همچنین حرکت رو به بالای انگشت را احساس  نمایید این کار را 10 بار انجام دهید تمرینات را به تدریج در وضعیت های نیمه نشسته و ایستاده هم مانند شکل های 2 و3 انجام دهید.

 

در حال بروز رسانی